Kampaň primátora Matúša Valla sa konečne rozbehla. Zatiaľ je rozpačitá

Poldruha mesiaca pred voľbami konečne rozbehol kampaň aj najvýznamnejší komunálny politik na Slovensku. Primátor Bratislavy Matúš Vallo zverejnil na facebooku platené kampaňové video, v ktorom žiada o podporu. Kým pred voľbami 2018 sme Valla chválili za nebývalú mieru transparentnosti, teraz jeho kampaň vzbudzuje rozpaky.

Zmena legislatívy prinútili primátora a jeho ľudí založiť mestskú stranu Team Bratislava. Vallo pritom využil, že stranícki kandidáti nie sú povinní mať vlastný transparentný účet a rozhodol sa pre nižšiu mieru transparentnosti. Hovorkyňa Anna Dvořáková nás informovala, že bude kampaňovať cez stranícky účet. Tu sa jeho kampaň bude miešať s kampaňou strany a jej ďalších kandidátov. Zatiaľ nie je možné na účte strany Team Bratislava identifikovať jediný výdavok, ktorý by súvisel s kampaňou Valla.

Podobne ako pred štyrmi rokmi, aj teraz Matúš Vallo preukazuje značnú schopnosť zapojiť verejnosť do financovania kampane. Od súkromných darcov sa mu už podarilo získať viac ako štvrť milióna eur. Strana však tvrdí, že v kampani z nich bude môcť použiť iba zhruba 100-tisíc eur. Zvyšok zrejme minula v rámci prípravy strany. Transparentný účet prípravného výboru však strana už zrušila. Tieto výdavky tak nie sú dohľadateľné.

Foto: Transparentný účet strany Team Bratislava.

Vallo využil pred štyrmi rokmi trhlinu v zákonoch a pomocou tretích strán legálne minul na kampaň viac ako povoľoval štvrťmiliónový limit. Teraz jeho strana na všetky svoje kampane plánuje podľa hovorkyne minúť približne 300-tisíc eur, ak sa jej podarí financie úspešne vyfundraisovať. Zbierka sa naplno rozbehla po zverejnení Vallovho kampaňového videa. Za jediný deň stranu podporilo viac ako 20 darcov takmer troma tisíckami. Celkovo má strana na účte 64-tisíc eur, čo je spolu s minutými financiami zhruba tretina želanej sumy.

Vallova strana nechcela uviesť štruktúru plánovaných výdavkov v kampani, nakoľko je to podľa nich otázka ich predvolebnej stratégie. Spresnili nám akurát to, že Vallo neplánuje bilbordovú kampaň, s výnimkou malých citylightov. Tie sme zatiaľ v uliciach mesta nezaznamenali.

(luk)

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in aktuality, volby2022. Bookmark the permalink.