Doba kešu sa u Kotlebovcov stále neskončila

Kotlebovci opäť platia za kampaňové výdavky svojich kandidátov pre jesenné miestne a župné voľby aj v keši. V Transparency sme ich za to opakovane kritizovali už pred parlamentnými voľbami, kedy výbery hotovosti z ich transparentného účtu presahovali desať percent všetkých výdavkov. Účel aj koneční adresáti týchto transakcií tak zostali počas kampane pred verejnosťou skryté, čo je v priamom rozpore so zmyslom transparentných účtov.

Podobný modus operandi využívajú Kotlebovci aj pred aktuálnymi voľbami. V hotovosti si už z účtu vybrali vyše 15-tisíc eur, a teda cez 10 percent doterajších výdavkov strany na kampaň. Tie aktuálne predstavujú cez 148-tisíc a v doterajšom súčte ide o štvrtú najväčšiu stranícku kampaň (po OĽaNO, Sme rodina a SaS).

V dvoch prípadoch ide o drobné výbery za 300 eur z minulého týždňa či 600 eur v auguste z bankomatu v banskobystrickom obchodnom centre. To by ešte teoreticky mohlo mať akceptovateľné vysvetlenie tým, že nie všade prijímajú platby kartou. Ďalšie výbery hotovosti dvakrát po 3000 a raz za 8200 eur však už možno nepochybne označiť za obchádzanie zmyslu transparentného účtu. Na čo tieto platby v realite išli, strana ani po viacerých dňoch nezodpovedala.

Kotlebova ĽSNS je dosiaľ jedinou zo 19 kampaňujúcich strán, ktorá si z transparentného účtu opakovane vyberá aj hotovosť. Jeden výber „kešu“ vo výške 5-tisíc eur s poznámkou „dotácia pokladnice“ však v júni zrealizovala aj strana Smer.

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in aktuality, volby2022. Bookmark the permalink.