Minister vnútra namiesto kontroly kampane sám porušuje pravidlá platenými útokmi na Korčoka

Minister vnútra Matúš Šutaj Ěštok, ktorého rezort má strážiť kampaň v prezidentských voľbách, pravidlá zrejme najnovšie sám porušuje. V posledných dňoch útočí pomocou platenej reklamy na sociálnej sieti na prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, ktorý v druhom kole volieb súperí s jeho straníckym šéfom Petrom Pellegrinim. Takéto konanie pritom zákon nedovoľuje, platenú kampaň môžu viesť iba kandidáti. Minister by mohol za svoje konanie dostať v priestupkovom konaní pokutu, museli by mu ju však uložiť jeho podriadení.

Šutaj Eštok sponzoruje tento týždeň sériu statusov, v ktorých tvrdí, že Korčok bude z paláca pracovať na páde tejto vlády; škodiť Slovensku za každú cenu; alebo napáda slogan z jeho bilbordov, keď tvrdí, že nie je rázny ale v skutočnosti vždy slúžil politikom. Do sponzoringu statusov mohol vložiť až 500 eur, vďaka čomu sa zobrazili desiatkam tisíc užívateľov sociálnej siete Facebook. Podľa knižnice politickej reklamy si reklamu platil sám. Ministra sme požiadali o reakciu, ktorú doplníme.

Kompetencie v prípade kontroly volieb sú prerozdelené tak, že štátna volebná komisia trestá iba najzávažnejšie prešľapy kandidátov, ako je vedenie kampane v čase moratória. Menej závažné porušenia zákona postihuje ministerstvo vnútra alebo jemu podriadené okresné úrady. Rezort by tak mal tiež strážiť, aby sa do kampane nezapájali platenou reklamou takzvané tretie strany, čo je zakázané.

Vo februári podal podnet Korčok, ktorý napadol inzertný špeciál mesačníka Extra Plus, ktorý robí zakázanú kampaň v prospech jeho protikandidáta Petra Pellegriniho. Šutajov Eštokov rezort nijako nezasiahol, a tak vyšiel špeciál aj v marci a to až v polmiliónovom náklade. Mesačník tým podľa nášho odhadu de facto pomohol Pellegrinimu prelomiť polmiliónový limit na výdavky v kampani o takmer stotisíc eur.

V Transparency sme upozornili, že systém kontroly kampane ohrozuje aj to, že rezort vnútra ovláda strana Pellegriniho, čo predstavuje konflikt záujmov. Minister vnútra namiesto toho, aby deklaroval nezasahovanie do kontroly kampane, môže v jej závere pravidlá porušovať. Rozhodli sme sa podať podnet a budeme sledovať ako sa s ním rezort vysporiada. Kompetenčne má vec na starosti príslušný okresný úrad, ktorý by ministrovi mohol v priestupkovom konaní uložiť pokutu od 300 do 30-tisíc eur.

Zrejme nedovolenú platenú reklamu napádajúcu kandidáta Korčoka mal v minulých dňoch aj Šutajov Eštokov stranícky kolega Braňo Ondruš, ktorý je štátnym tajomníkom ministerstva práce. V sponzorovanom videu na Facebooku tvrdí, že Korčok neslúži ľuďom ale politikom. Veľkú antikampaň namierenú na Korčoka zverejnil tesne pred prvým kolom volieb aj bývalý Pellegriniho stranícky kolega Juraj Draxler, ktorý do videí na sociálnej sieti nalial až 6-tisíc eur.

Doplnené: Tlačový odbor kancelárie ministra vnútra nás informoval, že odbor volieb, referenda a politických strán ministerstva vykoná preverenie nami uvedených informácií. “Sponzorované príspevky na sociálnej sieti Facebook neboli uhrádzané z finančných prostriedkov ministerstva vnútra,” doplnil.

(luk)

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in volby-hlavna-stranka-aktuality, volby2024-prezident-aktuality and tagged , . Bookmark the permalink.