Korčok aj Pellegrini sú takmer na finančnom limite, platenú kampaň nemôžu vygradovať

Ivan Korčok aj Peter Pellegrini stoja na začiatku druhého kola prezidentských volieb pred problémom. Svoju platenú kampaň by v závere potrebovali vygradovať, výraznejšie to však nebude možné. Obaja sú totiž blízko pod finančným limitom pol milióna eur, ktorý nesmú prekročiť. Vďaka tomu môžu ešte viac zosilnieť špinavé praktiky, aké sa diali už aj doteraz.

Víťaz prvého kola volieb Ivan Korčok má na svojom transparentnom účte výdavky 428-tisíc eur, v skutočnosti sú však ešte o niečo vyššie, nakoľko tu, napríklad, chýba faktúra za utorkový míting v Bratislave. Peter Pellegrini mal v závere prvého kola silnú online kampaň, vďaka čomu sa dotiahol na Korčoka. Po zrátaní bilbordovej kampane, ktorú zatiaľ nezaplatil (jej výšku sme odhadli na 250-tisíc eur), má výdavky približne na úrovni svojho súpera.

Pellegrinimu však toho chýba na účte viac. Doteraz sa na ňom napríklad neobjavili žiadne cestovné výdavky, personálne náklady kampane, či náklady za výrobu produkčne pomerne náročných videí. V skutočnosti na tom teda môže byť ešte horšie ako Ivan Korčok. Obaja kandidáti tak majú na kampaň v druhom kole iba niekoľko desiatok tisíc eur, čo nie je vôbec veľa. Nemôžu si tak dovoliť žiadne výraznejšie platené aktivity.

Naplno sa tak prejavuje príliš nízky finančný limit pre prezidentské voľby, ako aj absencia osobitného limitu pre druhé kolo volieb. V Transparency sa obávame, že v tejto situácii bude pokračovať obchádzanie, či dokonca porušovanie volebných pravidiel, aké sme zaznamenali najmä na pozadí kampane Petra Pellegriniho.

V priebehu prvého kola vyšli dve vydania schránkového špeciálu mesačníka Extra Plus podporujúce tohto kandidáta, ktoré podľa nás možno považovať za zakázanú kampaň tretej strany. Nezákonná je z nášho pohľadu aj antikampaň Voľte s rozumom. Tá na internete vyvrcholila tesne pred začiatkom moratória masívnym šírením videí napádajúcich Korčoka, ktorého napríklad obviňuje z ľahostajnosti voči úmrtiam civilistov v palestínskej Gaze.

V poriadku však nemuselo byť ani vydanie časopisu Maxim nadmerne propagujúce Pellegrinoho, či vydanie týždenníka .týždeň s Ivanom Korčokom na titulke a uverejnenie videa s ním v čase volebného moratória. Osobitným problémom sú politické strany, ktoré zákaz kampaňovania v prospech kandidátov obchádzajú cez paralelne bežiacu eurokoampaň. Smer tak propagoval Pellegriniho na mítingoch MDŽ po celom Slovensku a hnutie Slovensko, napríklad, najnovšie vyvesilo bilbordy podprahovo útočiace na Pellegriniho.

Štátna volebná komisia pre voľby, ani ministerstvo vnútra doteraz nedokázali proti týmto, ani ďalším praktikám nijako zasiahnuť. Spolu s verejnosťou budeme sledovať, či tak budú schopné učiniť v druhom volieb a zabezpečiť tým väčšiu rovnosť šancí pre oboch kandidátov.

(luk)

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in volby-hlavna-stranka-aktuality, volby2024-prezident-aktuality and tagged , . Bookmark the permalink.