V Transparency monitorujeme už siedmu volebnú kampaň a upozorňujeme aj na problematickú prax a nedostatky vo volebnej legislatíve. Zopár ich politici opravili, niektoré nie zrovna najšťastnejšie (úplný zákaz kampaní pre aktérov mimo strán a kandidátov), mnohé však naďalej krivia volebnú súťaž. Aj pred aktuálnymi voľbami sme sa preto pozreli, či strany objavujúce sa v prieskumoch preferencií venujú financovaniu politiky a pravidlám kampaní pozornosť vo volebných programoch.
Aspoň na nejakú zmienku k týmto témam sme narazili v prípade šiestich z nich, viď tabuľku. V oblasti volebnej legislatívy však väčšina strán buď nesľubuje nič, alebo len minimum. Ukazuje sa, že nedostatky v transparentnosti predvolebného zápasu viacerým stranám, zrejme, vyhovuje.
Demokrati sa chcú zasadiť o zvýšenie kontroly financií, ktoré strany používajú na kampaň. V reakcii na vlaňajšie komunálne a župné voľby tiež sľubujú posilniť transparentnosť tak, že aj „nezávislí kandidáti budú musieť mať zriadený transparentný účet“. Nie je úplne jasné, čo tým myslia, keďže takúto povinnosť majú nezávislí kandidáti, na rozdiel od straníckych (kampaňujúcich cez spoločné stranícke účty), už dnes.
Progresívne Slovensko plánuje novelizovať legislatívu tak, aby nemohlo dochádzať k priamemu ovplyvňovaniu volieb, a to pomocou zjednodušenia darovania pre malých darcov, zlepšenia kontroly kampaní, aktualizáciou volebnej legislatívy či znovuzavedením inštitútu tretích strán v modernejšej podobe.
Nie najšťastnejšie nastavený systém financovania politických strán, ktorý sa odvíja od výsledkov parlamentných volieb a neúmerne zvýhodňuje ich víťazov, zostal úplne mimo pozornosti strán. Viaceré sa však venujú tematike zmeny volebného systému, ktorá s férovosťou volebnej kampane súvisí nepriamo. Modrí, Most Híd chcú minimalizovať prepadnuté hlasy vo voľbách zavedením alternatívneho hlasovania voličov za viaceré subjekty a navrhujú tiež prísnejšiu kontrolu volieb.
SaS presadzuje volebné právo od 16-tich v eurovoľbách a komunálnych voľbách, OĽaNO, okrem kontroverzných 500 eur za voľby aj zníženie 3-percetnej hranice pri započítavaní prednostných hlasov. Hlas chce diskutovať o väčšom zastúpení regiónov v parlamente.
Aj po aktuálnych voľbách zverejníme analýzu, v ktorej zhrnieme problémy z aktuálneho niekoľkomesačného monitoringu kampaní a prinesieme návrhy na diskusiu k zmenám vo volebnej legislatíve.
Ak vás programy strán zaujímajú bližšie, podrobnejšie sa im v oblasti právneho štátu nedávno venovali aj kolegovia z VIA IURIS a Nadácia Zastavme korupciu.