Verejnosť musela čakať rok na informáciu o financovaní predvolebnej kampane prezidenta Petra Pellegriniho. Víťaz volieb vlani utajil darcov v objeme pol milióna eur na neverejnom straníckom účte Hlasu, ich mená sa tak objavili až teraz, keď si vládna strana splnila zákonnú povinnosť a cez víkend zverejnila zoznam 56 väčších darcov za rok 2024, ktorí darovali dokopy 446-tisíc eur. Pochybnosti okolo financií v kampani prezidenta však pretrvávajú. Z nasledovných dôvodov:
- 54-tisíc eur, ktoré chýbajú do polmiliónovej kampane Pellegriniho, je stále mimo kontroly, mená menších darcov sa dozvieme zrejme až z výročnej správy strany.
- Dary nie je možné pospájať s kampaňou. Nedá sa vylúčiť, že Pellegrini použil na kampaň v skutočnosti štátne príspevky strany Hlas, čo bolo zakázané.
- Kampaň stojí na stredne veľkých daroch. Kým Ivan Korčok mal viac ako 3000 darcov s priemernou výškou daru 139 eur, Pellegrini má nateraz 56 darcov a priemernú výšku daru 7964 eur.
- Kampaň pôsobí ako stranícky koordinovaná. Straníci nedarovali sumu podľa vlastného uváženia ale podľa kľúča – najužšie vedenie po 10.000 eur, poslanci parlamentu a ďalší top straníci po 5-tisíc.
- Vysoká závislosť prezidenta od úzkeho vedenia strany Hlas, ktorá je prekážkou nadstraníckosti. Desiatka najvyšších predstaviteľov strany sa vyskladala až na štvrtinu jeho kampane.
- Podozrivo vysoký dar. Kým iní poslanci za stranu Hlas prispeli na kampaň Pellegriniho po 5-tisíc eur, Radomír Šalitroš daroval až 55-tisíc eur. V minulosti pritom v politike peniaze iba požičiaval.
- Členovia strany Hlas odmietali pred zverejnením zoznamu povedať, koľko na kampaň darovali. Poslanec Ján Ferenčák ani po zverejnení zoznamu nevedel pre Denník N odpovedať na takúto otázku (daroval 5 tisíc eur).
- Problematické správanie Vojtecha Ferencza, ktorý daroval na kampaň 5-tisíc eur potom, ako sa vďaka Hlasu stal predsedom predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu. Posilňuje to potenciálne nezdravý vzťah štátnej firmy a politiky.
