Volebná kampaň je pre viaceré strany a ich veriteľov aj riskantným biznisom. Menšie či nové strany, ktoré sa nemôžu spoliehať na milióny od štátu, financujú kampane aj cez pôžičky. Viaceré pritom hovoria o dohode s veriteľmi, že v prípade zlého výsledku ich vracať nebudú, aby sa vyhli podobnej situácii ako zbankrotovaná Vlasť Štefana Harabina. Tá si pred voľbami 2020 najmä od neznámych ľudí napožičiavala až takmer milión eur, po volebnom debakli a bez príspevku od štátu skončila v konkurze a pre veriteľov jej na účte zostala len tisícka.
Skúsenosti z minulých volieb ukazujú, že na vstup do parlamentu treba kampaň aspoň za milión. Demokrati, ktorí sa podľa posledných prieskumov pohybujú okolo trojpercentnej hranice, plánujú minúť dva milióny. Ich kampaňové výdavky boli doteraz 662-tisíc. Kampaň dosiaľ financovali z peňazí strany Spolu, ktorej štát tento rok poslal posledný príspevok 365-tisíc. Okrem toho si až 90-tisíc požičali od manžela líderky kandidátky Andrey Letanovskej Petra.
„Zmluvy o pôžičkách máme nastavené tak, že povinnosť vrátiť požičanú sumu vznikne až v prípade získania štátneho príspevku za voľby,“ priznáva hovorca strany Matúš Mandrák. O pôžičkách za týchto podmienok vraj rokujú aj s ďalšími potenciálnymi veriteľmi.
Podobný prístup zvolilo aj Maďarské fórum, ktoré má dosiaľ pôžičky v hodnote 145-tisíc. Jej predseda a exminister Zsolt Simon, ktorý požičal strane 75-tisíc eur, potvrdil, že peniaze on aj ďalší veritelia získajú späť len v prípade vstupu do parlamentu, teda zisku 5 percent. Ak nezískajú ani tri percentá, veritelia nedostanú nič.
Pod prahom zvoliteľnosti je zatiaľ aj maďarská strana Szövetség – Aliancia, ktorá za výsledok svojej predchodkyne MKÖ-MKS 3,9% vo voľbách 2020 získala aj peniaze od štátu. Na aktuálnu kampaň dosiaľ minuli 481-tisíc, pričom majú aj pôžičky v hodnote za 549-tisíc eur. Väčšinu od podnikateľa Dezidera Németha. Podľa Lászlóa Biróa z Aliancie za to ručia bývalou centrálou Strany maďarskej koalície na Čajakovej v Bratislave, ktorá na nich prešla v roku 2021.
Vyhýbavý postoj zaujali zatiaľ v novej strane expremiéra Mikuláša Dzurindu Modrí, Most-Híd. Tej jej kandidáti požičali 310-tisíc, doterajšie polmiliónové výdavky pokrývala aj z darov. „Pevne veríme, že dosiahneme volebný výsledok nad 3%,“ hovorí podpredseda strany Ľuboš Schwarzbacher. Ako majú vrátenie pôžičiek nastavené, neprezradil. Jeho firmy strane požičali 40-tisíc eur.
Pod trojpercentnou hranicou figuruje aj dnes parlamentná ĽSNS. Tá však na pôžičky odkázaná nie je, keďže aj tento rok ešte za voľby získali 1,2 milióna eur. Strana náklady na kampaň odhadla na 0,8 milióna eur, zatiaľ minula len 133-tisíc.
V predčasne končiacom volebnom období dostali všetky strany, ktoré v roku 2020 prekročili hranicu 3 percent, príspevky na činnosť v hodnote viac ako 71 miliónov eur.
Obrázok – Najväčší veriteľom Demokratov v kampani sa stal manžel volebnej líderky Andrey Letanovskej Peter. Zdroj – web Demokratov
