Vo veľkých platbách agentúram zmizlo už takmer 40% nákladov na kampane

Volebnú kampaň pre októbrové spojené miestne a župné voľby už cez zákonne evidované transparentné účty rozbehlo 355 kandidátov a 19 strán. Dovedna zatiaľ do kampaní naliali 4,4 milióna eur, ďalších 1,5 milióna majú aktuálne pripravených na transparentných účtoch. Spomedzi strán má zatiaľ najvyššie výdavky Sme rodina (665-tisíc eur), medzi nezávislými kandidátmi je to uchádzač o post prešovského župana Ján Bync s výdavkami 140-tisíc eur.

Výdavky na účtoch kandidátov však nemusia verne odrážať rozsah kampaní v uliciach, poštových schránkach, médiách či na sociálnych sieťach. Aj v týchto voľbách sa rozmohol nešvár už z tých parlamentných, keď množstvo kandidátov z transparentných účtov cez veľké zálohové platby iba prelieva peniaze do mediálnych agentúr. Čo, v akom čase a komu tie za kandidátov hradia, už verejnosť sledovať nemôže. Verejná kontrola ich výdavkov, čo je jeden z hlavných dôvodov transparentných účtov, sa tak značne oslabuje. Sťažená je aj kontrola volebných limitov, keďže v netransparentnom prostredí agentúr je jednoduchšie kandidátov skryto financovať napríklad cez podhodnotené ceny bilbordov či iných služieb.  

Aktuálne tak cez veľké platby nad 10-tisíc eur zväčša len so všeobecnými popiskami „reklamné služby“, „záloha na kampaň“, „úhrada faktúry“ či „prenájom plôch“ odišlo z transparentných účtov už takmer 40% všetkých výdavkov. Takmer pätinu (861-tisíc eur) tvorí len 16 najväčších platieb nad 30-tisíc (viď tabuľka). Najciteľnejší je takýto „únos kampane“ pri OĽaNO, ktoré takto z transparentného účtu do mediálnych agentúr prelialo už 367-tisíc eur (60% všetkých doterajších výdavkov hnutia).

Spomedzi nezávislých kandidátov najväčšie jednorazové platby agentúram dosiaľ posielal spomínaný Ján Bync, ale aj primátor Košíc Jaroslav Polaček, košický župan Rastislav Trnka a banskobystrický primátor Ján Nosko. Oproti napríklad Polačekovi, ktorý má na účte desiatky platieb, sú však výrazne netransparentnejšie práve kampane viacerých straníckych kandidátov. O kampaniach županov za OĽaNO Eriky Jurinovej či Jozefa Viskupiča sa volič dozvie minimum, keďže sú financované práve cez účet hnutia a ich veľké platby agentúram.   

Aj keď tieto platby sa už spätne na transparentnom účte na drobnejšie rozmeniť nedajú, strany aj kandidáti takýto odpočet stále môžu zverejniť napríklad na svojich weboch. Argument, že voliči všetko uvidia v záverečnom vyúčtovaní, veľmi neobstojí. Správy jednak kandidáti aj strany predkladajú až po voľbách a jednak často bývajú aj veľmi vágne. Transparentnosť financovania kampaní je však pre informované rozhodovanie voličov dôležitá už aj počas kampaní.

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in volby2022-aktuality. Bookmark the permalink.