Najdrahšiu kampaň mal primátor Bratislavy Matúš Vallo

Informáciu, ktorá volebná kampaň bola v nedávnych spojených komunálnych a župných voľbách najdrahšia sa dozvedáme až mesiac po ich konaní. Tak dlho trvalo čakanie na záverečné správy , ktoré situáciu vyjasnili. Dlho sa zdalo, že najviac financií je za volebnou kampaňou Rudolfa Kusého, ktorý útočil na post primátora Bratislavy. Napokon ho predbehol staronový šéf hlavného mesta Matúš Vallo.

Ministerstvo vnútra zverejnilo záverečnú správu Vallovej strany Team Bratislava, ktorá vynaložila na kampaň dovedna 361-tisíc eur. Kampaň Vallovho vyzývateľa Kusého napokon neprelomila hranicu 300-tisíc eur. Tri strany (Sme rodina, KDH a Dobrá voľba) podporujúce tohto kandidáta sa na ňu podľa ich transparentných účtov vyskladali dokopy sumou 292-tisíc eur. Vallova kampaň je tak napokon výrazne najdrahšia, keď druhú v poradí Kusého kampaň prekonala o 70-tisíc eur.

Problémom je, že kampane Matúša Valla a Rudolfa Kusého v skutočnosti neexistujú. Oficiálne je iba stranícka kampaň Vallovej strany Team Bratislava. Vallo po kritike, že si nezaložil vlastný transparentný účet vyhlásil, že jeho kampaň je totožná s kampaňou jeho strany. V skutočnosti to tak však nie je a sú v nej zahrnuté aj ďalšie výdavky súvisiace s kampaňami ďalších členov strany. Team Bratislava tiež zarátala do kampane aj náklady na založenie strany v sume 77-tisíc eur.

Podobne aj v prípade Kusého oficiálne existujú iba stranícke kampane Sme rodina, KDH a Dobre voľby. To je aj vysvetlenie, ako mohli títo dvaja kandidáti prelomiť limit 250-tisíc eur na kampaň v hlavnom meste, ktorú majú nezávislí kandidáti. Urobili to cez stranícke kampane, pre ktoré platia vyššie limity.

Volebný súboj o hlavné mesto Slovenska tak veľmi názorne ukázal nedostatky v pravidlách volebného zápolenia. Už po druhý krát sa ukázalo, že limit kampane 250-tisíc je pre Bratislavu pritesný (prelomený bol aj v roku 2018). Naplno sa prejavilo aj zvýhodnenie politických strán oproti nezávislým kandidátom – Vallo aj Kusý teoreticky mohli minúť ešte aj oveľa viac, pretože ich strany 1,5 miliónový limit pre spojené voľby zďaleka nevyčerpali.

Kusý, ktorého po voľbách obvinili z korupcie, navyše previedol jednu z najmenej transparentných kampaní, keď ju celú ukryl v prostredí mediálnej agentúry, takže o nej netušíme takmer nič. Navyše sa prevalilo, že KDH iba predstieralo stranícku podporu, v skutočnosti boli za ňou skrytí súkromní darcovia, čo sa verejnosť dozvedela až po voľbách. Dosť dôvodov na vylepšenie volebného zákona, čo poviete?

(luk)

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in volby2022-aktuality. Bookmark the permalink.