Keď web župy nie je len povinnosťou: Dobré príklady online transparentnosti žúp

Samosprávne kraje obstáli v prvom rebríčku otvorenosti skôr zle. V priemere kraje nedosiahli ani polovicu možných bodov a najlepší banskobystrický kraj len 53 bodov zo sto. V rebríčku miest z roku 2010, ktorý skúmal takmer totožné oblasti pritom najlepšia Šaľa dosiahla až 71 bodov.

Takmer 70 bodov bolo prideľovaných na základe (ne)zverejnených informácií na internetových stránkach.  Tie sú v dnešnej dobe oveľa prirodzenejším komunikačným prostriedkom voči občanom ako úradné tabule, noviny alebo regionálna televízia. Výsledky ukazujú, že väčšina žúp jednak nemá na internete dôležité dokumenty ako výsledky obstarávaní  alebo zoznamy neúspešných žiadateľov o dotácie.

Nájdu sa však aj župy s dobrými stránkami, ktoré by sme radi vyzdvihli.

V banskobystrickom kraji napríklad používajú vzorový web zastupiteľstiev, kde si návštevník vie nájsť zápisnice z každého zasadnutia zastupiteľstva ako aj jeho komisií. Internetová stránka zastupiteľstiev ponúka možnosť radenia informácií chronologicky, podľa komisií, zúčastnených osôb, alebo fulltextového vyhľadávania podľa kľúčových slov. Pre lepšiu orientáciu slúži zoznam všetkých citovaných osôb s popisom ich funkcie.

Bystrická župa ako jediná tiež ponúka osobitný dokument, ktorý podrobne vysvetľuje prebiehajúce investície kraja, od účelu po sumy už preinvestované ako aj tie plánované v ďalších troch rokoch.

Ešte užitočnejšie by bolo dáta nevkladať len do pdf dokumentov, ale urobiť dáta triediteľné (napr. podľa výšky investícií) a vizualizovať polohu stavieb aj do máp, aby občania videli, čo sa stavia či mení v ich okrese či meste.

Žilinská župa pekne spracuváva zaslané infožiadosti.   Okrem zákonnej povinnosti odpovedať ich aj zverejňuje na svojom webe. Tým šetrí čas aj sebe aj občanom, aby sa nepýtali na rovnaké veci ako iní žiadatelia. Je akurát škoda, že odpovede sú delené po rokoch – nie je možné vyhľadávať vo všetkých odpovediach. Mnohé z nich sú pritom stále platné.

Naopak, príkladom zle spravovaných webstránok je trnavská župa, ktorá pokrýva skôrr otreby úradníkov kraja ako občanov. Hlavné záložky delia stránku podľa odborov úradu, nie podľa tém, ktoré by mohli občania hľadať, ako napr. rozpočet, dotácie, či voľné pracovné pozície. Stránky sú plné dlhých textov s prílohami, takmer bez hyperliniek. Snaha zistiť ako hlasovali poslanci zastupiteľstva je márna, dostanete len chybový odkaz. Množstvo dokumentov je ukladané bez ohľadu na to, či ide o návrhy predpisov, záverečný účet alebo informácie o fotografickej súťaži do jednej podstránky výstižne nazvanej „Dokumenty a výzvy“.  V orientácii nepomôže ani vyhľadávanie na hlavnej stránke, ktoré nerobí nič.

 

Gabriel Šípoš, Matej Kurian

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in samospravy, samospravy_old, zupy, zupy2011. Bookmark the permalink.