Boj o primátora Bratislavy: Kusý skrýva jednu z najväčších kampaní

Jednu z najväčších kampaní na Slovensku už vedie bratislavský primátorský kandidát Rudolf Kusý. Na rozdiel od nezávislých kandidátov to nie je zjavné na prvý pohľad, Kusý si kampaň neplatí cez vlastný transparentný účet, ale cez strany, ktoré ho podporujú. Za necelý mesiac po oznámení jeho kandidatúry Sme rodina a Dobrá voľba (za ktorú Kusý kandidoval aj do parlamentu) už zaplatili za jeho kampaň 135-tisíc eur. Rovnako dal do kampane aj nezávislý kandidát s dosiaľ najväčšími výdavkami na Slovensku (Ján Bync uchádzajúci sa o post prešovského župana).

Koľko zo 135-tisíc eur Kusý doteraz do kampane skutočne investoval, jasné nie je. Po Bratislave už síce vidno množstvo jeho bilbordov a voličov oslovuje aj online, Kusého kampaň je však zatiaľ značne netransparentná. Celá kampaň na účtoch oboch strán je skrytá v dvoch veľkých platbách do českej mediálnej spoločnosti Temper Communication (v auguste tam odišlo 35-tisíc eur z Dobrej voľby a tento týždeň 100-tisíc aj z účtu Sme rodina).

 O tom, ako a na čo sú peniaze vynakladané, sa tak verejnosť nedozvie nič. Spresniť to po našich otázkach nebol ochotný ani Kusý. Informoval len, že jeho kampaň bude širšia (okrem spomínaných strán ho podporujú aj KDH, Za ľudí a maďarská Aliancia). „Aj ostatní koaliční partneri sa prihlásili s finančnou podporou,“ odpísali nám z Kusého tímu. Výška výdavkov vraj „bude určite nižšia, ako v prípade pána Valla a jeho prvej kampane“.

Momentálne je však kampaň Kusého viac ako trojnásobná v porovnaní s úradujúcim primátorom Vallom. Ten dosiaľ minul v oficiálnej kampani 44-tisíc eur (jeho výdavky sú podľa vysvetlenia strany Team Bratislava totožné s výdavkami strany) a z hľadiska porovnania veľkosti kampaní kandidátov s vlastnými účtami by tak bol aktuálne na 10. priečke na Slovensku.

Vallo aj Kusý však majú oproti nezávislým kandidátom potenciálnu výhodu, keďže na rozdiel od individuálneho limitu (v Bratislave je 250-tisíc na kandidáta) môžu rátať s vyššími limitmi pre strany. Vallov tím nás informoval, že celkovo plánuje do kampane investovať asi 300-tisíc eur. Do tejto sumy zahrnuli aj predošlé výdavky na budovanie novej strany. 250-tisícový limit môže cez strany značne presiahnuť aj Kusý, do kampane môže investovať ešte aj sám cez jeho dosiaľ spiace transparentné účty, ktoré má dokonca až dva.

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in aktuality, volby2022. Bookmark the permalink.